Definicje dźwignic
Poniżej zamieszczamy
definicje dźwignic.
Uwaga. Przytoczone definicje nie są definicjami podawanymi w normach technicznych i sformułowane zostały na potrzeby opisowego scharakteryzowania prostych
dźwignic w sposób możliwie przystępny.
- Suwnica - dźwignica, która posiada ustrój nośny poruszający się po dwóch torach i służąca do przewożenia ładunków w obszarze ograniczonym długością tych torów oraz odległością między nimi. Ustrój nośny suwnicy składa się z tzw. mostu i dwóch czołownic. Most jest to dźwigar usytuowany pomiędzy torami i mocowany do czołownic suwnicy, czyli elementów prostopadłych do mostu. Czołownice posiadają napędy (koła), na których suwnica porusza się po torach. Wzdłuż mostu suwnicy przejeżdża urządzenie podnoszące wciągnik lub wciągarka, wyposażone w linę lub łańcuch do podnoszenia ładunku, najczęściej na haku.
Jeżeli suwnica jeździ po torach (jak wagonik) wówczas jest to suwnica natorowa.
Jeżeli suwnica jeździ po torach w taki sposób, że jest podwieszona od spodu, wówczas mamy do czynienia z suwnicą podwieszaną.
Jeżeli tory, po których suwnica jeździ znajdują się na ziemi a most suwnicy podniesiony jest ponad tory na specjalnej konstrukcji, mamy do czynienia z suwnicą bramową.
- Wciągnik (cięgnik) dźwignica przystosowana do pionowego podnoszenia ładunku za pomocą liny lub łańcucha z wykorzystaniem elementu chwytnego zazwyczaj haka. Wciągnik może wykonywać ruch podnoszenia do góry lub opuszczania w dół. Konstrukcyjnie wciągniki zazwyczaj przystosowane są do jazdy po nieruchomym torze jezdnym. Pozwala to na podniesienie ładunku, przejechanie wzdłuż toru i złożenie ładunku w innym miejscu. Wciągniki mogą także występować w wersji stacjonarnej, zapewniającej pracę w jednym miejscu (ruch podnoszenia i opuszczania, bez możliwości przejazdu)
- Żuraw stacjonarny dźwignica składająca się z zamontowanego na stałe do podłoża słupa, na którym osadzono wysięgnik wykonujący ruch obrotowy. Kąt obrotu wysięgnika może być ograniczony parametrami żurawia ale może też wynosić pełne 360o. Po obrotowym wysięgniku przemieszcza się wciągnik, będący podzespołem podnoszącym ładunek.
- Żuraw samojezdny dźwignica służąca do przemieszczania ładunku, zamontowana na podwoziu samojezdnym (zwana potocznie dźwigiem samochodowym), posiadająca wysięgnik mogący wykonywać ruch obrotowy a także ruch opuszczania oraz podnoszenia. W większości wypadków wysięgnik posiada regulowana długość możliwość teleskopowania.
- Żuraw przenośny - (zwany potocznie HDS) to żuraw zamontowany na samochodzie ciężarowym pomiędzy kabina kierowcy a skrzynią lub z tyłu pojazdu, służący do załadunku towaru na samochód oraz jego rozładunku. Podstawowe kategorie żurawi przenośnych to żurawie do transportu materiałów budowlanych oraz do transportu drewna (z rotatorem i chwytakiem)
- Żuraw wieżowy dźwignica składająca się z pionowego masztu montowanego na przejezdnym lub stacjonarnym podłożu i wysięgnika poziomego lub nachylonego pod kątem do poziomu. Żuraw wieżowy (zwany także budowlanym) podnosi ładunki na haku opuszczanym na linie z wysięgnika żurawia.
- Podest ruchomy (potocznie: zwyżka) to maszyna służąca do podnoszenia ludzi w specjalnie skonstruowanym koszu umieszczonym na końcu wysięgnika lub elementu składanego w celu wykonanie prac na wysokości (np. wymiana żarówek w latarniach). Podesty ruchome mogą występować w wersji przegubowej oraz nożycowej.
- Podest ruchomy wiszący to tzw. rusztowanie wiszące czyli opuszczana na linach platforma robocza (kosz) zawieszona na specjalnych dźwigarach układanych na dachu budynku. Podest ten służy do wykonywania prac na ścianach budynku, takich jak docieplanie, tynkowanie, mycie okien itp.
- Dźwig towarowo osobowy jest to po prostu winda służąca do przewozu towarów razem z ludźmi obsługującymi ten dźwig. W odróżnieniu od dźwigu osobowego, służącego do przewozu wyłącznie osób czyli tradycyjnej windy w budynkach mieszkalnych, w dźwigu towarowo osobowym przewozić możemy ładunki a także ludzi. W szczególnym wypadku dźwig ten może służyć tylko do transportu osób, podczas gdy nie przewozimy ładunków.
- Dźwig budowlany maszyna posiadająca pionowy maszt, po którym przemieszczana jest platforma służąca do transportu materiałów budowlanych na wyższe kondygnacje budowanego obiektu. Dźwigi budowlane stawiamy przy budowanych lub remontowanych obiektach i służą one do transporty wyłącznie towarów, bez prawa wstępu osób.
- Wyciąg budowlany platforma przesuwana po maszcie o konstrukcji przypominającej drabinę, mocowanym do przewoźnego podwozia i opuszczanym w sposób pochyły na dach (strop) budynku. Na platformie tej transportowane są materiały budowlane na wyższe poziomy, np. cegła, dachówka itp.
Copyright © 2005-2008 by
Usługi Projektowe - Dariusz Matuszek. Wszelkie prawa zastrzeżone.